علم النفس:

درس علم النفس که به نوعی کم حجم ترین درس از بین دروس کنکور روانشناسی به حساب میاد معمولا توجه کمتری را در بین داوطلبان کنکور به خود جلب می کنه . اما دیالوگ مشترک بین افرادی که چندمین بار است کنکور می دهند این است که ای کاش کمی بیشتر علم النفس را خوانده بودم چرا که سوالاتش به قدری آسان بود که اگر حتی یک دور دیگر خوانده بودم درصد بالایی می زدم.

ببینید درس علم النفس یک درس حفظی با تشابهات زیاد بین نظریه های اساسی هست که اگر در حفظ کردن جزئیات اون دقت نکنید احتمالا جزو اون دسته از دانشجوهایی خواهید بود که سر جلسه کنکور بین دو گزینه مدام به شک میوفتن . پس شاید مهمترین و کاربردی ترین کاری که برای خواندن این درس باید انجام داد دسته بندی جزئیات، تشابهات و تفاوت های نظریه هاست .

اونچه که به تجربه اثبات شده این هست که خواندن منبع های اصلی در این درس بخصوص وقتی زمان زیادی به کنکور نمونده عمدتا باعث سردرگمی میشه چرا که نثر این کتب به نحوی هست که شما مجبور میشید زحمت دسته بندی رو از صفر خودتون بکشید و این کار در زمانی که شما مشغول مطالعه دروس سنگینی مثل آسیب شناسی و رشد و بالینی هستید یک بار بسیار اضافی هست . پس توصیه میشه که حتی الامکان بجای مطالعه منابع در زمان محدود به کنکور از جزوات و کتب دسته بندی شده استفاده کنید.

یک نکته دیگه اینکه جزوات خلاصه هم از حیث دسته بندی و … چند نوع میشن برخی از این کتابها که به قدری مطالب رو خلاصه و دسته بندی کردن مثل نمودار درختی و … برای شروع اصلا مناسب نیستن از این جهت جزوات و کتب میانه مثل کتاب علم النفس مدرسان شریف میتونه گزینه مناسبی برای شروع مطالعه باشه چرا که از طرفی مطالب رو در حد مناسب خلاصه کرده و هم دسته بندی قابل فهم تری ارائه داده که حفظ کردن رو ساده تر می کنه.

در یک نگاه کلی به درس، نظریات بخصوص از شروع اونها مثل ارسطو، افلاطون تا بوعلی سینا و کندی و … به نظر خیلی مشابه میان و ممکنه باعث بشه که احساس کنیم الباقی نظریات مثل شهید مطهری و سهروردی و … هم مشابه هستن و وقت کمتری برای اونها بذاریم که البته کاملا تصور غلطیه.نکته مهم این هست که اتفاقا در سالهای اخیر به دلیل تکرار زیادی که از فصول مشابه شده، تمرکز طراحان سوال به سمت فصول متفاوت تر و کمتر سوال داده شده رفته لذا حتما الویت هاتون رو بر اساس تحلیل های کنکور های سالهای اخیر قرار بدین و گول تشابهات رو هم نخورین . سعی کنید فصول رو از هر دو جهت جلو ببرین یعنی هم از ابتدای نظریه ها مطالعه رو شروع کنید و هم فصول انتهایی رو همزمان .

یک نکته بسیار مهم : علم النفس جزو درسهای ساده ای به حساب میاد که معمولا همه بچه های آماده بالای ۵۰ درصد اونرو میزنن از همین جهت اگر بخواید وارد رغتبت با بچه های قوی و رتبه برتر ها بشید باید حد نساب درصدتون رو بالای به این میانگین برسونید . به بیان دیگه تراز بالا بردن در این درس شاید سخت تر از بقیه درسها باشه چون این درس رو اکثر شرکت کننده ها بالا میزنن پس هشیار باشید که کمتر زدن اون هم به مراتب بیشتر به ضرر شماست .

مثل همیشه اعلام می کنم که اضطراب حق طبیعی شماست و هیچ کس حق نداره بهتون بگه اضطراب نداشته باشید چون با اینکار درواقع سلامت روان شمارو زیر سوال میبره. مطمئن باشید سیستم اعصاب شما خیلی بیشتر از هرکسی صلاح شمارو می خواد پس تا وقتی که این اضطراب بهتون آسیب نمیزنه و جلوی کارکرد طبیعی تون رو نمیگیره نگرانش نباشید و همیشه به یاد داشته باشید هیچ نیازی بی دلیل نیست . وقتی گشنه تون میشه و نیاز به غذا دارید به این دلیل هست که سیستم بیولوژیک شما نیاز به مواد غذایی داره. داشتن اضطراب در دوران کنکور هم نشان دهنده نیاز شماست به تلاش بیشتر چون سیستم روانی شما نیاز به اطلاعات بیشتری داره برای فهم بهتر مطالب .

مانا و پیروز باشید.

وحید ولدی

منابع درس علم النفس در کنکور ارشد روانشناسی

علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی و تطبیق آن با روانشناسی جدید. تالیف شکوه السادات بنی جمالی و حسن احدی.

روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلامی. تالیف علی اصغر احمدی.

علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی (روانشناسی اسلامی). تالیف محمدباقر کجباف.

علم النفس – روان شناسی از دیدگاه دانشمندان مسلمان. تالیف محمد عثمان نجاتی(ترجمه سعید بهشتی).