مزایا مطالعه کردن به جای تماشای تلویزیون

برای خیلی از مردم تماشا کردن تلویزیون کار راحت تری به نظر می رسد. مردم تلویزیون را به عنوان یک فعالیت در اوقات فراغت و زمان استراحت تماشا می کنند. اگر شما با مطالعه مشکل داشته باشید، بنابراین تماشای تلویزیون کار راحت تری برای شما به نظر می رسد.  اما شما وقتی مطالعه نمی کنید، چه مزایایی را از دست می دهید؟

۱. پیشرفت مهارت های کلامی و ارتباطی

اگر چه تلویزیون گفت و گو محور است، اما کتاب بهترین روش برای افزایش قدرت تکلم شماست. در تلویزیون به صورت معمول از جمله های کوتاه و ساده و محاوره استفاده می شود. اما در کتاب ها جملات طولانی تر، پیچیده تر بوده و از کلمات متنوع تری استفاده شده است. کتاب ها به طور مستقیم به افزایش دانش لغوی کمک می کنند.

۲.تقویت تمرکز و توجه

این مزیت مطالعه در مواقع چیزی است که در تماشای تلویزیون وجود ندارد. در برنامه های تلویزیونی تبلیغات تلویزیونی به صورت مرتب دیده می شود که باعث پرت شدن حواس بیننده می شود. مخاطب تلویزیون تمرکز کمتری رو برنامه ی تلویزیونی دارد. از طرفی مخاطبین تلویزیون معمولا در هنگام تماشای تلویزیون به طور همزمان چند کار را با هم انجام می دهند که این باعث کمتر تر شدن قدرت تمرکز می شود. در صورتی که فردی که کتاب مطالعه می کند توجه ی او کاملا و مستمرا روی مطالب کتاب بوده و مانند تلویزیون برنامه های تبلیغاتی وجود ندارد که باعث حواس پرتی شود. از طرفی ما هنگام کتاب خواندن تنها کتاب می خوانیم و نمی توانیم کار دیگری را به طور همزمان انجام دهیم. گاهی هم آنقدر غرق در کتاب می شویم که انگار دیگر در دنیای اطرافمان نیستیم. تجربه کرده اید؟

۳.افزایش قدرت تخیل

مطالعات نشان داده است کودکان بعد از تماشای برنامه های تلویزیون قدرت تخیل و تصور کمتری دارند نسبت به هنگامی که به قصه گوش می دهند. هنگامی که ما می خوانیم (یا فقط به متنی گوش می دهیم) شروع به تصویر سازی در ذهن می کنیم. ما اتفاقات داخل کتاب را تصویر سازی می کنیم. این کار باعث تحریک سایر عمکلرکردهای مغز می شود.

۴. مطالعه در کاهش استرس بهتر است

مطالعه کردن می تواند استرس شما در در کمتر از ۶ دقیقه کاهش دهد. مطالعات نشان داده است، مطالعه کردن نسبت به گوش دادن به موزیک، نوشیدن قهوه یا پیاده روی روش سریع تری برای کاهش سطح استرس است. تماشای تلویزیون ممکن است به عنوان روش های آرامش بخش به نظر برسد اما مطالعات نشان داده است که احساس اضطراب و استرس پس از تماشای تلویزیون نیز همچنان باقی خواهد ماند.

۵. مهارت همدلی

مطالعه تاثیر بسیار بزرگی بر واکنش های ما در موقعیت های اجتماعی دارد .  مطالعه مهارت همدلی و همزبانی را در افراد گسترش می دهد. مهارت همدلی، همزبانی، و اطلاعات مطالعه کنندگان را افراد جذاب تر و اجتماعی تری می کند. در صورتی تماشای تلویزیون یک فعالیت غیر اجتماعی است ( به ویژه برای کودکان). افراد به جای وقت گذراندن با دیگران زمان بیشتری را به تماشای تلویزون اختصاص می دهند. در حالی که کتاب خواندن افراد را به یکدیگر نزدیک می کند.

خشونت زیادی در برنامه های تلویزیونی وجود دارد که باعث کاهش احساس همدلی و همدردی ما می شود. کاهش احساس همدلی ارتباط زیادی با بروز رفتارهای خشونت آمیز دارد.

اما وقتی مطالعه می کنید، شما با شخصیت های موجود در کتاب احساس یکی بودن می کنید. می توانید خود را جای آن ها بگذارید. مطالعه به ما اجازه می دهد احساسات مختلفی را تجربه کنیم. در صورتی که ما به ندرت در فیلم ها خود را جای شخص دیگری می گذاریم.

گذاشتن خود جای دیگری در کتاب، مهارت همدلی و فهمیدن را تقویت می کند.

تلویزیون به عنوان یک فعالیت انفعالی است. در واقع شما به عنوان منفعلانی هستید که جلوی تلویزیون نشسته و برنامه های تلویزیون تصورات ذهنی و احساسات شما را شکل می دهد. در صورتی که مطالعه کتاب مانند یک ورزش بوده که  عملکرد مغز را به روش های مختلف گسترش می دهد.

منبع:

https://whytoread.com/benefits-of-reading-over-watching-tv/