افزایش انگیزه برای درس خواندن

انگیزه برای کنکوری خوندن ندارید؟

نداشتن انگیزه برای کنکوری خوندن یکی از معضلاتی است که تقریبا همه ی کنکوری ها با اون مواجه می شوند. این که فرد حال و حوصله ی درس خوندن نداره. احساس می کنه موفق نمیشه. فکر می کنه همه ی تلاش هاش تا الان بی نتیجه بوده. فکر میکنه از همه ی رقیب هاش عقب افتاده و به هیچ جا نمیرسه. اگر شما هم بی انگیزگی رو حس کردید با ما همراه باشید تا برای مواجه با این حس بی انگیزگی که همیشه هم تو بدترین حالت ممکن سر و کله ش پیدا میشه، یک سری راهکار بهتون بدیم.

اصلا چرا احساس بی انگیزه بودن به ما دست میده؟

کمال گرا بودن

بله همین کمال گرایی که به ما توی پیشبرد کارهامون کمک می کنه میتونه باعث بی انگیزگی مون هم بشه. چه جوری؟ به عنوان مثال شما درس آسیب شناسی روانی مبحث اختلالات اسکیزوفرنی رو حسابی خوندید و میرید سراغ تست های کنکور اون بخش. حالا اینجا می بینید ای بابا از ۵ تا سوال دو تاش رو بلد نیستید یا اشتباه جواب میدید. اینجاست که اون حس کمال گرایی محترم میاد وسط می گه “خوب دیدی چیشد؟ این همه خوندی آخرش نتونستی ۵ تا سوال ساده رو جواب بدی؟ اصلا چه فاییده ای داره؟ بی خیالش شو”. و به همین راحتی همون کمال گرایی که می خواست به شما انگیزه بده به جاش بهتون بی انگیزگی میده. شما از خودتون توقع داشتید همه ی سوال ها رو درست جواب بدید ولی نتونستید؟ خوب این باید باعث میشه شما دست از درس خوندن بکشید و تسلیم بشید؟ اینجا شما به نتیجه ای که تو ذهن تون داشتید نرسید و فکر می کنید همیشه نا موفق هستید.

بی برنامه بودن

شما می خواید شروع کنید به درس خوندن ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ نمی دونید چی بخونید؟ کی بخونید؟ چه جوری بخونید؟ تازه اگر فرصت باقی مونده تا کنکور هم زیاد نباشه و حجم درس ها یاد باشه که بدتر. اون موقع شما می مونید با سردرگمی که میتونه منجر به بی انگیزگی شما بشه. شما نیاز به یه برنامه مطالعاتی منظم و مرتب دارید که به ذهن شما نظم بده. این نظم میتونه کمک کنه شما عادت کنید که فقط به درس خوندن فکر کنید و روی اون متمرکز بشید و دنبال حاشیه هایی مثل اینکه حجم منابع زیاده یا وقت کمی دارم یا اگه نتونم چی یا من درس ها رو بلد نیستم و از این قبیل مسائل نرید.

تلمبار شدن درس ها

خوب وقتی شما بی برنامه درس بخونید نتیجه ش میشه تلمبار شدن درس ها و مواجه شما با حجم زیادی از منابعی که نخونده رها شدن. این رو مجدد تکرار کردم که به اهمیت برنامه مطالعاتی پی ببرید. اینکه هر روز به درس خوندن فکر کنید یا نگران باشید، اینکه بشینید پای درس خوندن ولی هر روز یه چیزی بخونید و سبک مطالعاتی تون هی تغییر کنه به شماه هیچ کمکی نمی کنه. درس خوندن از روی نظم فقط میتونه به شما کمک کنه پس حواستون باشه.

راهکارهای افزایش انگیزه برای کنکور

خوب ببینیم چه کارهایی می تونیم انجام بدیم که انگیزه مون رو برای مطالعه کنکور بالا ببریم.

داشتن نظم مطالعاتی

به نظرم همه مون از اهمیت داشتن برنامه مطالعاتی آگاهی داریم. ولی دیدید گاهی هر چیزی که اهمیت ش بیشتره و بیشتر راجع بهش صحبت میشه کمتر بهش توجه میشه؟ ما این رو بین خیلی از کنکوری ها دیدیم. کنکوری هایی که می دونن باید برنامه مطالعاتی داشته باشن و با نظم درس بخونن اما… پس شما دوباره به خودتون یادآوری کنید که حتمن باید برنامه داشته باشید. اگر برای نوشتن برنامه مطالعاتی هم به کمک نیاز داشتید ما حتمن بهتون کمک خواهیم کرد.

نتیجه گرا نباشید

اینکه به ۲  تست  از ۵ تست پاسخ ندادید نمیتونه دلیلی بر عدم موفقیت شما باشه. یادتون باشه همه چیز بعد از کنکور و بعد از این که رتبه ها بیاد مشخص میشه پس تا اون موقع ماموریت شما تموم نشده و اجازه ندارید تسلیم بشید.

خودتون رو باور داشته باشید

فکر میکنید اونی که رتبه ی تک رقمی شده، اونی که دانشگاه خوب قبول شده مگه چه جوری بوده؟ چه چیزی غیر از تلاش و تلاش می تونه منجر به موفقیت بشه؟ و آیا شما نمی تونید تلاش کنید؟ قطعا می تونید.  به توانایی های خودتون باور داشته باشید.

حاشیه رو بنداز دور

تو روزایی که داری برای کنکور آماده میشی مسائل حاشیه ای رو کلا فراموش کن. مسائلی مثل اینکه آینده چی میشه؟ تورم چند درصده؟ دلار چه قدر شده؟ پول چه جوری در بیارم؟ رقیبام از من جلوترن؟ اگه قبول نشم چی؟ سربازی رو چی کار کنم؟و…. به همه ی این ها می تونی بعد هم فکر کنی. تو وقتی شورع کردی به کنکوری خوندن فقط و فقط یه ماموریت داری و اون هم درس خوندن و تلاش کردنه برای قبولی تو بهترین دانشگاه.