میخواهیم برای کنکور آماده شویم. منابع مورد نظر را پیدا می کنیم. برنامه ریزی می کنیم و شروع می کنیم به خواندن. می خواهیم تمامی مطالب را یادبگیریم به گونه ای که از پس آن ها در کنکور به خوبی بربیایم. باید بتوانیم به طور موثر متن را بخوانیم. خواندن یا همان reading نیازمند مهارت بوده تا ما هوشمندانه عمل کنیم و بتوانیم به طور موثر متون را بخوانیم.

در این مقاله سعی داریم روش هایی را برای بهتر خواندن متون یا همان خواندن موثر معرفی کنیم.

در ابتدا باید بگوییم خواندن موثر یعنی شما مطلبی را که می خوانید به طور کامل یادگرفته و در حافظه خود آن را دارید. و هر زمان که به آن نیاز داریم بتوانید از آن بهترین استفاده ی لازم را بکنید.  

حجم مطالبی که برای کنکور می خوانید به قدری زیاد است که گاها  تصور می شود که یا این مطالب تمامی ندارد و یا هر چه پیش می روید مطالب قدیمی تر را کمتر به یاد خواهید آورد. برای همین شما نیاز به یادگیری موثر و خواندن موثر متون دارید.

۱. قبل از شروع به خواندن در مورد متن از خودتان سوال برپسید. سوالاتی مانند در حال حاظر در مورد این موضوع چه می دانم؟ چه چیزهای بیشتری میخواهم بدانم ؟و…

پاسخ به این سوال ها به شما کمک می کند بدون هدف متنی را شروع به خواندن نکنید و بدانید که به صورت جدی دنبال یادگیری چه چیزی از این متن یا کتاب هستید.

۲. در طول خواندن: مکث های کوتاهی داشته باشید و از خود سوال بپرسید.

همانطور که در حال خواندن متن مورد نظرتان هستید، باید مکث های متناوبی داشته باشید. از خودتان این سوال ها را بپرسید: آیا انچه که می خوانم دارای مفهوم است؟ این اطلاعات جدیدی که به دست آوردم چگونه با آن چه می دانم مرتبط ارست؟ نویسنده در مورد… چه می گوید؟ منظور نویسنده از … چیست؟ الان من نیاز دارم تا در مورد …. بیشتر بدانم و….

با پرسیدن این سوال ها از خودتان در حالی که دارید متن مورد نظرتان را می خوانید، شما به طور مداوم قادر خواهید بود که آن چه که گفته شده است را ارزیابی کنید. با نگاه به این که نویسنده چه چیزی را توضیح داده است شما مطالب را بهتر متوجه خواهید شد. علاوه بر این، این روش شما را تشویق می کند که به دنبال کسب اطلاعات جدید در ادامه ی متن باشید.

۳. در حال خواندن: بعد از قسمت های سخت مکث های طولانی تری داشته باشید.

شما برای این که مطمئن شوید کاملا آن چه که متن می خواهد بگوید را متوجه شده اید یا نه باید بعد از هر بخش سخت متن مکث کنید و این مراحل را انجم دهید:

 1. مکث و فکر کردن در مورد این که راجع به چه چیزی بحث شد.
 2. متن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید.
 3. دنبال بخش هایی بگردید که منظور آن را متوجه نشده اید.
 4. برای خودتان خلاصه ای از آن چه که خوانده اید داشته باشید.
 5. در مورد آنچه را که این جا خوانده اید با کسی صحبت کنید و مطالبی را که خوانده اید توضیح دهید.

این مراحل به شما کمک می کند، قبل از آن که به خواندن متن ادامه دهید مطمئن شوید تا اینجا متن را به خوبی متوجه شده اید.

۴. در حال خواندن: تصویر سازی

برای فهم بیشتر آن چه که میخوانید، شما باید یک تصویر از آن چه که تا کنون گفته شده است، بسازید.

از طریق:

 1. ترسیم (ذهنی یا بر روی کاغذ) این که فلان مبحث ممکن است شبیه چه چیزی باشد
 2. و ایجاد یک تصویر ذهنی از آن موضوع

این مراحل به شما کمک می کند علاوه بر اینکه هر آنچه که خوانده اید و فهمیده اید را به خاطر آورید، بتوانید ارتباطات بین مفاهیم را هم به ذهن بسپارید.

به عنوان مثال هنگامی که در حال خواندن مراحل رشد اخلاقی پیاژه هستید بعد از این که تمامی این مراحل را خواندید، همه ی این ها را به صورت تصویر ( آن را روی برگه رسم کنید یا یک تصوری ذهنی بسازید) در آورید. در این صورت شما نه تنها این مراحل را حفظ می کنید که ارتباط این مراحل در ذهن شما ثبت خواهد شد.

۵. در حال خواندن: ارتباط بسازید.

بخش مهم از یادگیری و فهمیدن چیزهای جدید، ارتباط دادن بخش های مختلف اطلاعاتی است که کسب کرده اید.

۶. در حال خواندن: یادداشت های خوب بردارید (نکته برداری کنید)

مراحل نکته برداری مفید و خوب:

 1. ایده ی اصلی متن را پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید.
 2. از کلماتی که یاد گرفته اید استفاده کنید.
 3. یادداشت برداری کنید و تا جایی که می توانید آن را خلاصه کنید.
 4. از تیترهای ساده برای هر کدام از یادداشت های تان استفاده کنید.
 5. به طور مرتب یادداشت هایتان را مرور کنید، وقتی به خواندن متن ادامه دادید در صورت لزوم می توانید یادداشت هایتان را ویرایش کنید.

۷. بعد از خواندن: ایده ی اصلی متن را پیدا کنید.

شما خواندن متن یا کتاب مورد نظرتان را تمام کرده اید، نکته برداری مفیدی انجام داده اید، در طی خواندن متن مراحل مکث و پرسش را مرتب انجام داده اید. اکنون کتاب یا متن شما تمام شده و شما نیاز دارید که در مورد مباحث مهم متن فکر کنید.

سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

مهمترین چیزی که از متن به خاطر دارید چیست؟ پیام اصلی متن چه بوده است؟ مطالبی که در متن گفته شد چه ارتباطی با یکدیگر داشتند؟ چه چیزهایی در متن گفته نشده که نیاز دارید راجع به آن بیشتر بدانید؟

سوال آخر به شما کمک می کند که پرسشی برای شما ایجاد شده و به دنبال پاسخ آن بروید و متون و کتاب های جدید برای خواندن پیدا کنید.

امیدواریم که این مراحل برای شما مفید باشد.

منبع: https://whytoread.com/